1. Корона вирус, остро заразен, разпространява се много бързо. Най-лошото – корона вирус не е грип, корона вирус не е сезонен, с края на зимния период няма да дойде краят на корона вирус. В България вече има десетина доказани пациенти заразени с коронавирус, докато писах тези редове един умря. Обществото ни и държавата, като цяло не разбира опастността. Грип някакъв, умират някои от старците, пиите по-вече ракия, свежи подигравки, ама каква е тая паника…Да презираш смъртта е римска добродетел, но да я подценяваш е крайно неадекватно.
Защо най-успешната държава в момента в света – Китай си причини многомилярдни загуби и на практика въведе военно положение за да ограничи разпространението на корона вируса. Защото е обикновен грип ли ? Те ли не знаят какво излезе от лабораториите в Ухан ? Сега Италия се опитва да направи същото, не много успешно. Още по-неуспешни са и другите страни в борбата с коронавируса.
2. Петролът падна до 4-годишно дъно, не само заради ценовите войни в ОПЕК. Борсовите индекси в Щатите се свиха с 11% за седмица, светът навсякъде влиза в рецесия.
3. По социалните мрежи изчисляват смъртността…нисичка е. Д-р Веселин Йолов от МВР – болница, даже изнася статистика, 80 % преминава в лека форма, 15 % средно тежка и около 5 % …са критични. Официалните данни на СЗО за Китай са – 15 % с нужда от обдишване с кислород, 5% на изкуствено дишане. Повечето анализатори смятат официалните цифри за занижени. Но дори и официалните са крайно сериозни. Прдеставяте ли си какво означава 20 % от болните да имат нужда от кислородни апарати за да имат някакъв шанс все пак да прескочат трапа ? Коя здравна система може да осигури легла за толкова пациенти, които имат нужда от изкуствено подаване на кислород? Разбирате ли трайните и необратими поражения за белите дробове, дори и да прескочат трапа ? В Италия се вижда, че не се справят, няма кислородни апрати за всеки.
Какво става в България ?
Съвсем очевидно доказаните заразени са върхът на айсберга.
В Плевен, Габрово и София, заразените не са в контакт с чужденци и не са пристигнали от чужбина. Това е ужасно лошо ! Тогава откъде са заразени? Очевидно е, че има цяла верига от хора, по които е стигнал вирусът до доказано заболелите. Сега тепърва ще издирват тази верига от хора…Истината е, че България е пълна с коронавирус, той е изключително силно заразен, а българите са народ от емигранти и връзките с чужбина особено с Китай и Италия са постоянни. Не знаем за мащабите на поразяване, по простата причина, че изследвания към момента практически не се правят. В Китай правят проверки за температура и взимат проби за тест за коронавирус навсякъде в метрото и на улиците. В Италия се опитват да направят същото. Ако тук постъпим така, за седмица болниците ще се препълнята, ако не постъпим така – вероятността да се препълнят гробищата е много висока.
А в социалните мрежи цари налудничав оптимизъм, вероятността да умреш от корона вирус била по-малка от колкото да спечелиш от тотото…Смъртността била – 3%, средно статистически погледнато, но …средностатистически, ами ако вие влезете в тези проценти ? Към момента в Италия процента на починалите е 6%…Изключително лукави са статистическите съпоставки, че при атипична пневмония смъртността е 10%, защото атипичната пневмония не е заразна. Дори и 3% да е смъртността при масово заразяване – това е кървава жътва. При мощна конвенционална война – например в Сирия, за 1 година – не е загинало 3% от населението. Започвате ли да разбирате за какво става въпрос ?
Разберете – предпазните мерки не са паника, смятам, че са закъснели и крайно нерешителни.
Вярно е – Имаше и предишни китайски епидемии – свински грип, птичи грип, България почти не пострада. Тези епидемии бяха бързо ограничени с адекватни мерки, бързо изнамерени ваксини и жертвите им бяха сведени до минимум. Сега не е така – срещу това няма лекарства, ваксина ще има най-рано след година.
В Германия подготвят 25 000 и смятат, че няма да стигнат. В България колко сестри и лекари ще се намерят, за да се справят болниците? (С 25 стотинки на час за извънреден труд? Ще се подиграе ли сега някой с претенциите на медсестрите?)
Заразата е тест.
1. Първо на държавните системи. От тях – най-пряк – на здравната.
Ще издържат ли държавните болници? Ще затворят ли частните болници? Те на практика са печалбарски предприятия, приемат охотно пациенти, чрез които могат да прибират пари от Здравната каса, и от самите тях. Заболелите от коронавирус обаче няма да ги приемат там. Освен ако някоя от тези частни болници не започне да печели от това.
Епидемията от коронавирус може да доведе до радикални промени в здравната система у нас и частните болници да бъдат ограничени (в Япония например по закон те не могат да раздават печалба като дивидент на собствениците). А общинските и държавните да не бъдат предприятия по търговския закон. Засега до подобни идеи не се е стигало у нас, но се вижда, че в световен мащаб справянето с епидемия като тази изисква изключително намеса на държавата, свободният пазар в здравеопазването е невъзможно да се справи.
Световната икономическа рецесия, с вирус или не щеше да започне, вирусът подейства като катализатор.
В България още не си дават сметка – с туризма това лято е свършено (а може би и за по-дълъг период). В Испания, примерно, посещенията в хотели и заведения са намалели средно четири пъти, а тя не е от най-засегнатите страни от вируса. Италия е затворена и ще остане извън туристическите дестинации задълго, докато не отшуми епидемията, а това може да стане и след година, докато не се открие ваксина.
И лошата новина е, че у нас много българи преживяват от сезонна работа в Гърция, Италия, Испания. Сега и там няма да намерят работа. Това предстои в условията на световна рецесия.
Епидемията засяга не само туризма. Например премиерата на новия филм за Джеймс Бонд е отложена със 7 месеца за ноември.
Коронавирусът със сигурност ще доведе и до други радикални промени в света. Мнозина работодатели сега оставиха служителите си в някои професии си да работят от вкъщи. Коментират се възможностите това да става не само в извънредни ситуации като сегашната, а и да се използва като все по-широка практика.
2. На второ място – теста е и за всеки един от нас. Съпоставката с конвенционална война е много точна. Тук войната е с невидим противник и затова – поразява по-вече. Всяка война се печели с добродетели, материалните средства са на второ място. Как сме с добродетелите ? Сластолюбие, ленност и безидейност – с такива черти никой никога не е печелил война.
3. Какво да се прави ?
На държавно ниво. Тъй като карантинният период е 14 дни. За 15 дни трябва да се въведе всеобща карантина. Тези 15 дни са решаващи. Най- бързият и евтин начин да се ограничи заразата. Които са болни ще развият болестта и ще излязат на светло, да бъдат лекувани. Останалите могат да заработят при съблюдаване на редпазните мерки.
На лично ниво. Пазете се, никакви лични контакти, никакви пътувания, един да набавя храната за дома, другото по интернет. Ще ревне бизнеса – няма – обявете форсмажор за 15 дни, и не се паникьосвайте, както е казвал Гай Марий на войниците си :“ И запомнете – страхът не прави хората безсмъртни.“

Корона вирусът е тест