Използвам думата магистрат не в оригиналното и римско значение на държавна длъжност, а в побългареното й значение – длъжност в съдебната власт.
От всички хуманитарни науки, правото е най- общоприложимата, по простата причина, че правото, подобно на въздухът е навсякъде. Огромен е списъкът на писателите завършили правно образование, има и художници, журналисти, музиканти, сравнително по-рядко има и …народни певци. Става дума за съдия от Софийски Районен Съд, Николай Урумов. Понеже го познавам лично, беше в отдела ми, макар и за кратко – безспорно млад човек с качества и както почти всички млади хора – с претенции далеч надхвърлящи качествата. Изключително енергичен и амбициозен, използвам думата в оригиналното и римско значение, амбиция – страст.
Че вършеше работата си страстно, това не подлежи на никакво съмнение и тъй като човешкият характер същностно не се променя съм убеден, че така работи и в съда – изключително енергично и страстно. Успешно съвместяваше и една друга страст – към народното пеене. Но едновременно съдия и народен певец звучи…най-малкото смешно.
Появиха се вече някои ехидни публикации по темата – „съдия прибира бакшиш докато изпълнява народна песен по време на сватба“. Налице е и видио в Тюба негово парче „Пиян бях, булка Петрано“. Вижда се, че магистрата е гласовит, спор няма и всичко това е много хубаво има обаче и …деликатни моменти. Те са разписани в една книга, която почти никой не чете, казва се “ Етичен кодекс“ .“Магистратът следва да изпълнява служебните си задължения с предимство пред всяка друга дейност“, „с личното си поведение, и чувство за отговорност в служебната и извънслужебната си дейност, магистратът трябва да дава пример за висок морал и почтеност“, „магистратът следва да се въздържа от всякакви действия, които биха могли да компрометират честта му в професията и обществото“. Какво, ако не компрометиране на магистратската професия, е прибирането на бакшиш на сватба, който се явява нерегламентиран доход,макар и сравнително дребен, а и едва ли е деклариран пред компетентните към онзи момент власти – данъчни органи и Сметна палата.
В нарочна публикация от 2018 г., съдията споделя: „Преди 1 г. ми се обади диджей и ми каза, че младо семейство българи, което живее в Германия, се прибира в София да вдигне сватба. Каза ми, че искат да пея на сватбата, без значение колко хонорар ще поискам. Отказах!“. Съдия Урумов посочва още, че като магистрат може да пее на сватба, само ако негов приятел се ожени и той реши да го поздрави. Заради отказите му имало и сърдити: „И какво като си съдия, голяма работа. Тук да не си в съда!“, казвали му недоволните фенове. Но за Урумов две мнения по този въпрос няма. „Съдийската професия ме задължава да търпя подобни ограничения“, обяснява скромно Урумов и споделя, че професията на съдията по принцип е самотна. „Една дума или действие може да бъде изопачено, така, че да съсипе кариерата на магистрат. Нормално, у нас моралът е криворазбрана категория“.
Съдия Урумов се занимава с фолклорна дейност и след встъпването си като магистрат в СРС с решение на ВСС от 18 юни 2015 г. Това е видно от негови дуети с народната певица Славка Калчева, който двамата записват за компанията „Пайнер“ в периода до края на 2016 г. „Законът ни забранява да получаваме приходи от всяка друга професия с изключение на преподавателската. Получава се така, че влагам много пари да запиша една песен, но го правя за удоволствие“, твърди преди две години магистратът.
Сцената дава самочувствие, знам го от личен опит, но такова сценично самочуствие може да изиграе лоша шега на съдията. публикациите по темата, които го одумват съвсем не са случайни
Видимо се приближава момента в който ще трябва да направи избора – по-свободната артистична кариера или поне външно по-строгата кариера на магистрат.

За кариерата на един магистрат